חידושים בעולם הניקיון

מחפשים חברות ניקיון מקצועיות? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

ניקיון אמור לשמור על בריאותנו ועל היגיינת הבית, אלא שבתוך מגוון מוצרי הניקוי הרבים שהשוק מציע, טמון גם פוטנציאל סיכון גבוה לבריאות האדם ולסביבה. חומרי הניסוי מבוססים לרוב על חומצות, בסיסים ממסים, תרכובות כלור ועוד. לדוגמא, חומר לניקוי קר של תנורים מכיל ריכוז מאוד גבוה של חומר קלקלי, בדרך כלל גם סודה קאוסטית. חומרים לניקוי אסלות ולניקוי אבנית יכילו ויבוססו על חומצה הידרו כלורית. בעקבות הסיכונים הללו, פותחו מספר חידושים בעולם הניקיון שנועדו לשמור עלינו, כמו על הבית – נקי.

רובנו חשופים לחומרי ניקוי לפרק זמן יחסית קצר, בעת ניקוי הבית שלנו. במקומות עבודה שונים, כמו מפעלי תעשייה, בתי חולים ומשרדים, משתמשים במגוון רחב יותר של חומרי ניקוי ובריכוזים שבדרך כלל יהיו יותר גבוהים. בכל מקום עבודה מועסקים עובדים שעיקר עבודתם הוא בתחום הניקוי, לכן זמן החשיפה של עובדים אלה לחומרי הניקוי יהיה ארוך יחסית. רובנו קונים את חומרי הניקוי הללו מבלי לתת את הדעת על חומרת הנזק האפשרית לבריאות האדם ולסביבה.

כמה וכמה חומרים הנמצאים בשימוש ידועים כגורם נזק לעור, למערכת הנשימה ולעיניים בחשיפה לזמן קצר. ובחשיפה מושכת, חומרי ניקוי מסוימים כגון תרסיסים לחיטוי, עלולים אף לגרום להתפתחות אסטמה תעסוקתית אצל עובדי ניקיון. ההתפתחות הטכנולוגית המהירה לא פסחה על ענף משק הבית המוסדי למזלנו. בדומה לכל עסק אחר, הענף עבר שינוי משמעותי בשיטות ניקוי חדשות, בחומרי ניקוי חדשים וכמובן בציוד הניקוי.  המושג ' ניקיון ירוק ' שהתפתח בעשור האחרון, מתייחס לשימוש בשיטות ניקוי ובחומרים יותר ידידותיים לבריאות האדם ולאיכות הסביבה.

בנוסף, ניקוי ירוק מתייחס לדרך שבה מוצרי הניקוי הביתיים והתעשייתיים מיוצרים, ארוזים ואף מופצים. תהליך הייצור הידידותי לסביבה כולל אריזת המוצרים בחומרים מתכלים.

 

חומרי ניקוי אקולוגיים

קיים מגוון רחב מאוד של חומרי ניקוי ירוקים, אשר יודעים לתת מענה לצרכים השונים הקיימים אצלנו. לדוגמא – הסרת שומנים, ניקוי אבנית, הסרת חלודה, חיטוי וניקוי, הסרת דבק, הסרת צבע ועוד.חומרים אלה מכילים ריכוז מופחת הרבה פחות מחומרים מסוכנים, כך שאינם מהווים סיכון לבריאות האדם ולאיכות הסביבה.

שימוש בחומרי הניקוי האקולוגיים לא רק ימנע פגיעה בבריאות האדם ויגרום לזיהום הסביבה, אלא גם יאפשר לרוב שימושים נוספים בשארית המים בהם השתמשו לניקוי.

 

מטליות מיקרופייבר

מטליות מיקרופייבר עשויות מסיב סינתטי, העשוי מתרכובת של פולימיד ופוליאסטר. הסיב הינו בגודל מיקרוסקופי ומפוצל בקצותיו, וקצוות אלה אוספים לכלוך וסופגים אותו לתוך המיקרופייבר.  הפיצול הקיים בקצוות מאפשר למיקרופייבר לאסוף וללכוד את האבק, במקום לפזר אותו. ניתן לנקות בעזרתו משטחים בצורה יעילה הרבה יותר מאשר בשימוש במטליות ובמגבות, שמיוצרות לרוב מחומרים אחרים – ובייחוד כשמדובר במשטחים רגישים בגלל צורתם או צבעם.בשוק קיים מגוון רחב של מטליות ומגבות מיקרוייבר, המשמשות למטרות רבות ושונות.

הן לרוב יהיו מיוצרות בצפיפות ובאורך סיב בהתאם לייעוד שלהן, כגון מגבות ניקיון כללי, מגבות ייבוש, ניקוי זכוכית, הסרת וקס, פוליש ועוד. באופן זה ניתן יהיה לצמצם את השימוש בחומרי הניקוי ולשפר את היעילות, ובנוסף – להגביר את בטיחות העובדים.

 

מערכות ריסוס ומערכות ואקום

קיימים סוגים שונים של מערכות ריסוס קיטור, שעובדות בלחץ, ומערכות ואקום לשוק הניקיון המוסדי. המערכות הללו מחליפות את כלי הניקוי המסורתיים שרובנו מכירים, ריסוס קיטור משחרר אבק ומזהמים ממשטחים – ובייחוד כשמדובר בניקוי במקומות מאתגרים כמו מערכות מיזוג לדוגמא. כמו כן, קיימות מערכות וואקום תעשייתיות וכן מערכות סינון שמיוצרות בטכנולוגיות מתקדמות, ומסננות את הלחות ואת המזהמים ( חיידקים ואבק ) הבלתי רצויים ומותירות את המשטחים נקיים, יבשים ומוכנים לשימוש.

בנוסף, מערכות התזת מים בלחץ גבוהה יהיו יעלות ביותר בניקוי ציוד כבד, מעטפות מבנים, ועוד. בעזרת מערכות לחץ ושאיבה חזקים ניתן יהיה לבצע עבודות ניקוי באופן יעיל יותר וללא שימוש בחומרי ניקוי – מה שמייתר חשיפה לחומרי הניקוי.

 

מקרצף רצפה אוטומטי

עוד פיתוח חדש בעולם הניקיון – מקרצף רצפה אוטומטי אשר ידוע גם בשם Autoscrubber. למעשה זהו סוג של מכונת ניקוי לרצפה שניתן לרכב עליהן או ללכת לידן. למכונות הללו יש גם דיסק מסתובב או ראש גליל בעל קרצוף אוטומטי, למתן פיתרון נקי במיוחד, ולאחר מכן על מנת לשאוב את הלכלוך. במעבר אחד על הרצפה, המשתמש יוכל לקרצף את הרצפה ולאחר מכן לשאוב אוטומטית עם החלק האחורי של המכונה את הלכלוך. פעולתה המהירה של המערכות הללו מצמצמת באופן משמעותי את זמן החשיפה לחומרי הניקוי המשמשים לניקוי בעזרת המכונות הללו.

כמו כן, קיים מקרצף רצפה נוסף ואוטונומי המצויד במצלמות ובחיישנים העוזרים לו לתמרן במעבר סביב המכשולים. מכשיר זה יוכל בעיקר לנווט את עצמו בצורה אוטונומית במקום להיות מופעל על ידי אחד העובדים. בנוסף, ניתן יהיה לתכנת מכונות אלו לפעולה בשעות בהן אין נוכחות של עובדים במקום העבודה. כך ניתן לצמצם למינימום חשיפה של עובדי ניקיון ועובדים אחרים במקום לחומרי ניקוי מזיקים – מה שנותר לעובד הניקיון הוא לנקות פינות צרות ומקומות שהמכונה אינה יכולה להגיע אליהן.

 

לסיכום

כמעט כמו בכל תחום אחר – הטכנולוגיה מביאה עמה בשורות טובות ויעילות יותר. הגידול בשימוש בטכנולוגיה בעבודות הניקוי מביא גם ברכה בתעשיית הניקיון המתפתחת בכך שהוא מאפשר תוצאות יעילות יותר, וזאת ללא צורך גובר בכימיקלים. למעשה, לשימוש בטכנולוגיה בציוד הניקוי יש יתרונות רבים נוספים מלבד עבודה יעילה יותר. ראשית, חלק מהציוד יכול לעקוב ולהתאים את כמות הכימיקלים הדרושים למשימת הניקוי הספציפית באזור המבוקש. שנית, דוחות השימוש בציוד יציגו את כמות הכימיקלים הנצרכת במהלך זמן הפעולה המוגדר.

כך, אם נראה שימוש יתר בחומרים כימיים בשל בעיות דילול, שגיאת משתמש ועוד – הדוח יאפשר תיקון מהיר, וימנע עלויות נלוות וכן בעיות בטיחות לעובדים.

חידושים בעולם הניקיון

חידושים בעולם הניקיון
מה היה לנו עד כה?